Przewodnik po pielęgnacji

PRZEWODNIK PO PIELĘGNACJI

Zobacz nasze porady dotyczące pielęgnacji

Kąpiel

  • Lepiej tolerowany jest prysznic niż kąpiel w wannie.
  • Stosuj naturalne kosmetyki, unikaj stosowania mydeł i szamponów zawierających sztuczne barwniki i substancje zapachowe.
  • Po kąpieli lepiej jest osuszyć skórę lekko dotykając jej ręcznikiem zamiast intensywnego wycierania – dzięki temu unikniesz nadmiernego wysuszenia skóry i dodatkowego jej uszkodzenia.

Natłuszczanie i nawilżanie skóry

Cały czas trzeba pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry. Bardzo ważne jest stosowanie preparatów nawilżających i natłuszczających do kąpieli oraz na skórę po zakończeniu kąpieli. Najlepiej używać ich tuż po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze lekko wilgotna.

Stosuj kosmetyki, które zabezpieczają skórę przed nadmierną utratą wody i wzmacniają barierę lipidową. Zwykle działają tylko przez kilka godzin, dlatego smarowanie ciała trzeba powtarzać. Należy utrzymywać prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie skóry.

Radzenie z uciążliwym swędzeniem

  • Uporczywe drapanie skóry atopowej może prowadzić do powstawania przeczosów lub infekcji bakteryjnej. Świąd skóry jest zwykle związany z jej suchością, ale u niektórych osób z AZS skóra swędzi pomimo pozornie dobrego stanu zewnętrznego. Uporczywy świąd znacznie zaburza jakość życia i grozi powikłaniami, z tego powodu bezwzględnie wymaga leczenia. Często są konieczne leki dostępne tylko na receptę. Przy zakażeniu bakteryjnym konieczny może okazać się antybiotyk.
  • Stresujące wydarzenia mogą nasilać świąd, dlatego istotne jest dbanie o komfort psychiczny chorego i unikanie sytuacji trudnych emocjonalnie.

Odzież

  • Odpowiednia garderoba pomoże uniknąć nadmiernego swędzenia.
  • Zrezygnuj z ubrań, które mogą podrażniać skórę, zwłaszcza tych produkowanych ze sztucznych materiałów.
  • Preferuj przewiewne materiały (np. bawełna), by skóra swobodnie oddychała. Na rynku dostępne są specjalne ubranka z materiałów produkowanych w technologii zmniejszającej ryzyko odczynów skóry alergicznej.