Skóra atopowa

Atopowe zapalenie skóry

Słowo „atopia“ pochodzi od greckiego „a”, co oznacza „bez” i „topos”, czyli „miejsce”.„Bez miejsca“ to doskonały sposób na opisanie tej choroby, którą trudno zrozumieć i pojąć jej przyczyny.

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna skóry.

U pacjentów z atopią (50 mln ludzi dotkniętych tym schorzeniem w Europie, a wśród chorych na całym świecie nawet 20% stanowią dzieci) przepuszczalność skóry jest nieprawidłowa, a układ odpornościowy bardzo mocno reaguje – jego funkcje nie są zrównoważone.

Skóra jest sucha, wrażliwa i łatwo ulegająca podrażnieniom.

Diagnoza atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry w fazie rozwiniętej wygląda dość typowo, ale przyczyn suchości oraz zmian grudkowo-rumieniowych pojawiających się na skórze może być wiele i najlepiej diagnozę pozostawić lekarzowi specjaliście. Oprócz typowego wyglądu i lokalizacji zmian skórnych do najważniejszych objawów AZS, nazywanych kryteriami dużymi, należy uciążliwy świąd skóry, który może być nawet objawem dominującym.

W przebiegu AZS występują też liczne inne objawy, takie jak:

  • zmiany zapalne czerwieni wargowej,
  • obrzęk powiek,
  • nasilanie się świądu pod wpływem ciepła i pocenia się,
  • pogorszenia stanu skóry na skutek stresu,
  • predyspozycje genetyczne => jeżeli co najmniej jedno z rodziców ma atopowe zapalenie skóry lub w rodzinie jest silne obciążenie alergią, a zwłaszcza tzw. chorobami atopowymi, do których oprócz AZS należą też astma oskrzelowa i alergiczny nieżyt nosa, ryzyko rozwoju AZS u dziecka jest wyraźnie zwiększone.

W ciągu trwania choroby mogą zdarzyć się okresy, gdy typowe objawy atopowego zapalenia skóry nie będą się pojawiać. Niestety zwykle nie oznacza to jednak trwałego wyleczenia.

Przyczyny, objawy oraz lokalizacja zmian skórnych przy AZS

Przyczyny choroby:

Zdrowa skóra charakteryzuje się ściśle przylegającymi komórkami naskórka (naskórek to zewnętrzna warstwa skóry), które tworzą naturalną barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. U chorych na AZS dochodzi do zaburzenia struktury i funkcji bariery naskórkowej w wyniku działania czynników genetycznych oraz przewlekłego stanu zapalnego. Zmniejszona zawartość lipidów naskórkowych prowadzi do zmniejszonego wiązania wody i zwiększenia jej przeznaskórkowej utraty, co przyczynia się do wysuszenia i pękania naskórka. W takiej sytuacji alergeny lub inne substancje bez większych trudności dostają się w głąb skóry, powodując stan zapalny. Ponadto niedobory białek naskórkowych (filagryny) przyczyniają się także do nadmiernej przenikalności bariery skórnej dla wody i alergenów.

Objawy choroby:

Atopowe zapalenie skóry ma różne oblicza, ale najbardziej typowe objawy choroby to:

  • uporczywy świąd skóry
  • suchość skóry
  • wysypka o charakterze wypryskowym

Lokalizacja zmian:

W ciężkich przypadkach dotyczy całej twarzy, skóry głowy, tułowia i kończyn po stronie wyprostnej.

(Mam fajne zdjęcie)

Zobacz artykuły na temat skury atopowej

Zobacz wszystkie artykuły